WOLONTARIAT

 

“Nigdy nie jesteśmy na tyle biedni, aby nie stać nas było na udzielenie pomocy bliźniemu” (Mikołaj Gogol).

 

Szkolny wolontariat to jedno z najbardziej prężnie działających kół w naszej szkole, które na stałe wpisało się już w krajobraz imprez naszego gimnazjum.

 

Aby decyzja pracy w Kole była przemyślana , każdy uczeń na pierwszym spotkaniu zapoznał się z  KODEKSEM ETYCZNYM  WOLONTARIUSZA 
Jaki Wolontariusz powinien być:
-Być pewnym
Zastanów się, dlaczego chcesz pomagać innym ludziom.
-Być przekonanym
Nie oferuj swej pomocy, jeżeli nie jesteś przekonany o wartości tego, co robisz.
-Być lojalnym
Zgłaszaj sugestie, nie “uderzaj” w innych.
-Przestrzegać zasad
Nie krytykuj rzeczy, których nie rozumiesz. Może okazać się, że mają swoje uzasadnienie.
-Mówić otwarcie
Pytaj o rzeczy, których nie rozumiesz. Nie pozwól, by tłumione wątpliwości i frustracje odciągnęły cię od tego, co najważniejsze, bądź zmieniły w osobę stwarzającą problemy.
-Chętnie uczyć się
Rozszerzaj swoją wiedzę.
-Stale się rozwijać
Staraj się wiedzieć jak najwięcej o Twojej organizacji i pracy.
-Nie sprzeciwiać się kontroli nad sobą
Będziesz pracował lepiej i z większą satysfakcją, wykonując to, czego od Ciebie się oczekuje.
-Być osobą, na której można polegać
Praca jest zobowiązaniem. Wykonuj to, co zgodziłeś się zrobić. Nie składaj obietnic, których nie jesteś w stanie spełnić.
-Działać w zespole
Znajdź dla siebie miejsce w grupie. Samotnik działający na własną rękę jest mało skuteczny.

 ——————————————————————————————————————————————————————————————————————

ARCHIWUM

ROK SZKOLNY 2013/2014

WOLONTARIUSZ JAK PLUSZOWY MIŚ

Ponad pięćdziesiąt maskotek – przytulanek, kotków, misiaczków i piesków stało się symbolem Dnia Wolontariusza w naszej szkole. A wszystkie uszyte samodzielnie lub z niewielką pomocą osób starszych. Chcieliśmy, aby każdy uczeń naszej szkoły zapamiętał nasze święto jako wyjątkowe oraz dowiedział się, dlaczego warto być wolontariuszem. Dlatego też przygotowania były bardzo staranne i trwały ponad dwa tygodnie. Kulminacją naszych starań był bal „Wszyscy razem”, na który zaprosiliśmy naszych młodszych kolegów i koleżanki ze szkoły podstawowej.

Zaczęło się od krótkiej prezentacji na temat wolontariatu. 5 grudnia, już od godziny 800 rano,nasze wolontariuszki Patrycja, Magda i Angelika odwiedzały każdą klasę przedstawiając historię wolontariatu. Dla ucznia, który najlepiej rozwiązał podsumowującą prezentację krzyżówkę, czekała nagroda – piękna maskotka.

Od 1400 rozpoczęliśmy przygotowania do naszego balu. Zapakowaliśmy nasze maskotki oraz inne prezenciki, zawiesiliśmy baloniki, przygotowaliśmy poczęstunek – upieczone dzień wcześniej ciasta, ciasteczka i muffinki. Oprawę muzyczną zapewnił nam Samorząd Uczniowski a prowadzenie balu oddaliśmy w ręce fachowca, pedagoga z nauczania początkowego, pana Roberta.

I zaczęło się! Były tańce, zabawy, piknik na…… podłodze, loteria, rozmowy w kąciku. A na koniec szara rzeczywistość … Ktoś musiał posprzątać;-)

   

NIESIEMY NADZIEJĘ

Piękna jesienna pogoda, żółte koszulki i uśmiechy na twarzach uczestników  na pewno nie kojarzą się z chorobą i umieraniem. I nie powinny! Ogólnopolska akcja sadzenia żonkili  pod nazwą „Pola Nadziei” jest symbolem życia, nadziei i walki z chorobą nowotworową. Około 150 dzieci i młodzieży z tyskich szkół, w tym i nasi uczniowie, posadziło 3 października około 300 cebulek żonkili przy budynku Domu Hospicyjnego w Tychach.

 

ROK SZKOLNY 2012/2013

TYM RAZEM EKOLOGICZNIE

Dzień 25 maja wolontariusze będą długo pamiętać. A mają co wspominać. W tym dniu Plac Pod Żyrafą opanowali ekolodzy organizując VI FESTIWAL NAUKI I EKOLOGII. Do pomocy poprosili członków naszego Koła Wolontariuszy. Na roboczym zebraniu (20 maja) w siedzibie firmy MASTER zostaliśmy przywitani z otwartymi ramionami. Po zapoznaniu się z programem festiwalu, każdy wolontariusz zgłosił się do obsługi, wybranego zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, stanowiska warsztatów ekologicznych. A więc część z nas malowała, gotowała, budowała  używając ekologicznych produktów. Inni  nauczali, zachęcali do dbania o swoje najbliższe środowisko. Było super, bawiliśmy się pracując … do białego rana? Ależ nie! Tylko do godziny 18:00:-)

 

 WSZYSTKIE CHWYTY DOZWOLONE

To proste porzekadło wzięły sobie do serca nasze niestrudzone wolontariuszki wykorzystując swój czar i urok osobisty oraz niezwykły dar przekonywania, by wspomóc Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w świątecznej zbiórce żywności, która odbyła się 23 marca w supermarkecie REAL. Efektem ich działań były pełne kosze żywności i świątecznych pyszności.

    

PRAWDZIWY DZIEŃ KOBIET

Tym razem pracowaliśmy naprawdę bardzo ciężko. Ale efekty naszej pracy – Spotkanie Przyjaciół Szkoły w połączeniu z przyjęciem naszej absolwentki Kamilli Baar – były rewelacyjne. Jak zwykle, pomagaliśmy w przygotowaniu sali gimnastycznej, świetlicy; układaliśmy stoły, stołki, nakrywaliśmy do stołów, kroiliśmy ciasto, robiliśmy herbatę, częstowaliśmy słodkościami, witaliśmy gości, rozdawaliśmy kwiaty (przecież to był również Dzień Kobiet). Wszystkim potrzebującym służyliśmy swoją pomocą, cóż taka rola wolontariuszy. A na zakończenie imprezy odpoczęliśmy przy suto zastawionym stole. Nagrodą były miłe słowa ze strony naszej Pani Dyrektor, a co najważniejsze osobiste podziękowania ze strony naszego gościa Kamilli Baar.

WOLONTARIAT NAJLEPSZĄ REKLAMĄ

Nasze motto: „Jesteśmy zawsze tam gdzie nas potrzebują”. Tym razem dyrektor szkoły Pani Gabriela Marczuk poprosiła nas o pomoc w organizacji Dni Otwartych Szkoły Podstawowej. Dwoiliśmy się i troili aby zawsze znaleźć się w odpowiednim miejscu. Witaliśmy rodziców, zajmowaliśmy się  „maluszkami”, przyszłymi uczniami naszej szkoły. Chyba całkiem dobrze nam poszło, ponieważ na koniec imprezy zostaliśmy oficjalne pochwaleni przez władze szkoły.

 PIRACI Z KARAIBÓW

W szkolnej świetlicy nie można się z pewnością nudzić -  a już na pewno nie 11 stycznia, kiedy to powrócili do niej wolontariusze, tym razem w przebraniu piratów. Straszny kapitan Hook przeegzaminował załogę statku pirackiego  z podstawowego słownictwa żeglarskiego. Jego piękna księżniczka nauczyła „majtków” tańca marynarzy, a bosman pomagał uczestnikom zabawy w zdobywaniu kolejnych kawałków mapy niezbędnej do znalezienia skarbu. Wszyscy otrzymali pirackie czapki i czarne przepaski na oczy, a całej zabawie towarzyszyły szanty śpiewane przy akompaniamencie gitary przez nasze utalentowane wolontariuszki.

WIGILIA WOLONTARIUSZY

Uroczystą wieczerzę wigilijną przygotowali sami uczestnicy, przynosząc wspaniałe, własnoręcznie przygotowane przysmaki i dużo ciepła w sercach. Spotkanie wigilijne Szkolnego Koło Wolontariuszy odbyło się 21 grudnia.

 MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA

Na całym świecie 5 grudnia odbywa się mnóstwo imprez, które promują działania na rzecz potrzebujących. Również w naszej szkole  członkowie Koła Wolontariuszy ubrani w jednakowe stroje rozdawali wszystkim uczniom naszej szkoły czerwone serduszka z napisem przypominającym o tym wspaniałym święcie i potrzebie bezinteresownej pomocy innym.

 DO SERCA PRZYTUL … MISIA

Miś Przytulanka uosabia ciepło, bezpieczeństwo, miłość. Każdy z nas przytulał się kiedyś do misia. Uczniowie naszej szkoły w ten wesoły dzień chcieli się pochwalić swoim przyjacielem. Umożliwili im to wolontariusze ogłaszając i propagując Święto Misia. W szkole zrobiło się cieplutko i przytulnie.
W 2002, w 100 rocznicę powstania zabawki, dzień 25 listopada ustanowiony został Światowym Dniem Pluszowego Misia. A w 1902 roku, podczas jednego z polowań prezydenta Stanów Zjednoczonych Teodora “Teddy” Roosevelta, jego towarzysz łowów postrzelił młodego niedźwiadka. Gdy przyprowadził zwierzątko do prezydenta, ten widząc przerażenie malca kazał go uwolnić. Epizod ten przedstawił na rysunku Clifford Berryman. Jego grafika ukazała się w gazecie „The Washington Post” i dla sklepikarza z Brooklynu, Morrisa Mitchoma, imigranta z Rosji stała się inspiracją do produkcji pluszowych niedźwiadków o nazwie Teddy, za specjalnym pozwoleniem prezydenta. W języku angielskim pluszowy miś to Teddy Bear. Nazwa wzięła się od prezydenta Stanów Zjednoczonych Theodore’a Roosevelta.

TROPEM BLADYCH TWARZY

I jak tu się w szkole nudzić, kiedy świetlicę szkolną opanowują wojowniczy Indianie. Zdobywano sprawności z tropienia, strzelania, śpiewania. Za każde prawidłowo wykonane zadanie uczestnicy zabawy otrzymywali symboliczne pióra, z których pod koniec zajęć utworzyli indiański pióropusz. Dzieciaki z wielkim przejęciem i zaangażowaniem zdobywały kolejne sprawności i tylko obietnica zorganizowania następnej zabawy poprawiła im nastrój, kiedy przyszła pora powrotu do domu. Tę fantastyczną zabawę tematyczną dla dzieci przebywających w świetlicy zorganizowało koło wolontariuszy 23 listopada.

 

WSPARCIE DLA TYSKIEGO HOSPICJUM

Jak co roku, 1 listopada, nasi wolontariusze kwestowali na tyskich cmentarzach zbierając pieniądze na budowę tyskiego hospicjum. To obok akcji „Pola nadziei” kolejna, jakże konkretna, pomoc naszych uczniów dla osób cierpiących i chorych.

POLA NADZIEI

Udział 122 uczniów z tyskich szkół i 10 kilogramów posadzonych żonkili to wymiar akcji, w jakiej brała udział młodzież ze Szkolnego Koła Wolontariatu. W XI tyskiej edycji Ogólnopolskiej Hospicyjnej Akcji “Pola nadziei” brali udział uczniowie naszej szkoły. Akcja została zorganizowana przez Społeczne Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Kaliksta I, przy budynku budującego się Domu Hospicyjnego w Tychach. Pola nadziei to nazwa programu stworzonego 58 lat temu, mającego na celu pomoc chorym na raka. Akcja ta przypominać ma nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. Akcja odbyła się 5.10.2012 roku.

Design Downloaded from free wordpress themes | free website templates | Free Web Icons.